Včelí vosk je mimoriadne vzácny prírodný produkt. Má viacero úžasných vlastností, vďaka ktorým ho možno použiť na výrobu prírodnej kozmetiky či sviečok, alebo po ňom môžete siahnuť napríklad pri pečení a upratovaní domácnosti. Pripravte si spolu s nami čajové sviečky, včelí obal na potraviny, prípravok na leštenie nábytku či krém na ošetrenie kožených výrobkov.
V poslednej dobe sa čoraz častejšie skloňuje myšlienka návratu ku koreňom a sebestačnosti. Už Epikuros kedysi dávno povedal, že „sebestačnosť je najväčšie bohatstvo.“ Vedieť ako niečo vykonávať alebo vyrábať je mimoriadne dôležité pre naše vedomie. Vedomie o tom, kto sme. Na to sa v dnešnej digitálnej dobe obzvlášť zabúda. Aj to bol impulz, prečo sme sa rozhodli v spolupráci s Vonia – bylinkové sviečky pripraviť niekoľko jednoduchých tipov ako si môžete z včelieho vosku vyrobiť napríklad čajové sviečky, včelí obal na potraviny, prípravok na leštenie nábytku či krém na ošetrenie kožených výrobkov.
Čo je včelí vosk a odkiaľ pochádza
Včelí vosk je čisto naturálny produkt, ktorý vzniká v dôsledku metabolickej premeny peľu a medu v tele včiel – robotníc. Toto sa deje v špeciálnych voskotvorných žľazách, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane ich zadočka. Čím je včela usilovnejšia, tým viac vosku vylučuje. Ten potom na vzduchu tuhne a mení sa na šupinky, ktoré včely využívajú na výrobu plástov svojho úľa. V nich uskladňujú med a peľ a neskôr vychovávajú aj svoje potomstvo.
Využitie včelieho vosku
Prvé zmienky o využití včelieho vosku ľuďmi siahajú ďaleko do minulosti. V starovekom Egypte bol používaný na mumifikáciu či na zakonzervovanie nástenných malieb, na ktorých boli často vyobrazené aj včely, ktorým starovekí Egypťania pripisovali božský pôvod. V antickom Ríme bol včelí vosk dokonca používaný ako platidlo. Aj v súčasnosti má vďaka svojim antibakteriálnym, vyživovacím a regeneračným vlastnostiam mnohostranné využitie v každodennom živote.
1. Vyskúšajte si domácu výrobu čajových sviečok
Včelí vosk je známy svojim dlhým a čistým horením. V kombinácii s jeho medovo-propolisovou vôňou je ideálny na výrobu sviečok, ktoré sú netoxické a neznečisťujú ovzdušie. Práve naopak, pri ich horení sa uvoľňujú záporné ióny, ktoré uľahčujú odstraňovanie látok znečisťujúcich ovzdušie. Do vosku je možné pridať éterické oleje, ktoré budú pri pálení sviečok uvoľňovať príjemnú vôňu.
2. Vyrobte si svoj vlastný 100% prírodný včelí obal
Dajte zbohom všetkým jednorazovým obalom a vyrobte si svoj vlastný včelí obrúsok, ktorý vám umožní konzervovať potraviny, či baliť desiatu s nulovým odpadom. Jeho výroba je veľmi jednoduchá. Potrebovať budete:
- včelí vosk
- kúsok bavlnenej látky
- papier na pečenie
- žehličku
Na látku rovnomerne nastrúhajte včelí vosk. Potom priložte papier na pečenie a niekoľkokrát ho prežehlite žehličkou, kým sa vosk úplne neroztopí. Rovnako postupujte aj z druhej strany látky. Nakoniec už len stačí nechať látku vyschnúť a voilà – váš pomocník a spojenec v boji proti tvorbe zbytočného odpadu je na svete. Takto vyrobený včelí obal vydrží približne rok. Na to, aby ste ho udržali čistý, stačí opláchnutie pod studenou vodou. Po uplynutí ročnej doby ho môžete dať napríklad aj do kompostu.
3. Prírodný vosk na ochranu dreveného nábytku
Na leštenie drevených povrchov netreba kupovať žiadne chemikálie. Na výrobu prírodného vosku na ochranu a výživu dreveného nábytku budete potrebovať len týchto pár vecí:
- ½ šálky strúhaného včelieho vosku
- ½ šálky olivového oleja
- pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja
- uzatvárateľnú nádobu
Na vodnom kúpeli nechajte rozpustiť včelí vosk, následne pridajte olivový olej, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Hotovú zmes prelejte do nádoby a nechajte vychladnúť. Pripravenú zmes nanášajte na nábytok krúživými pohybmi pomocou handry. Takto ošetrený drevený nábytok je chránený pred vlhkosťou či vysychaním.
4. Prípravok na ošetrenie kožených výrobkov
Včelím voskom môžete ošetriť napríklad aj koženú sedačku či kreslo, ktoré si vďaka takejto pravidelnej starostlivosti zachovajú svoju krásu, stály odtieň a odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Prírodný prípravok na ošetrenie kožených výrobkov si takisto môžete jednoducho a rýchlo vyrobiť doma. Potrebovať budete:
- 100 g prírodného včelieho vosku
- 60 ml rastlinného oleja
- 25 g tuhého mydla
- 60 ml vody
- pár kvapiek éterického oleja
Vo vodnom kúpeli rozpustite včelí vosk s olejom. V samostatnom hrnci potom roztopte tuhé mydlo vo vode. Následne obe zmesi spojte a miešajte dovtedy, kým nezískate homogénnu tekutinu. Ak chcete, pridať môžete aj niekoľko kvapiek éterického oleja. Keď je zmes hotová, prelejte ju do uzatvárateľnej nádoby. Pri použití naneste trochu zmesi na očistený a vysušený kožený produkt za pomoci čistej handričky. Krúživými pohybmi votrite a nechajte poriadne vysušiť, najlepšie 4 až 12 hodín pri izbovej teplote.
Aký je váš obľúbený produkt z včelieho vosku? Dajte nám vedieť v komentároch.
ČÍTAJTE TIEŽ: Návrat k tradíciám: Domáce pečenie oblátok